Czeremchy kwitną...Czeremchy kwitną
na brzegu rzeczki w głębokiem jarze,
Nad moją głową cicho, błękitno,
ważki się snują w rannym oparze.
Wchłaniając mocne kwiatowe tchnienia —
zmysły mam senne od upojenia.

Od upojenia senne mam zmysły...
Niby ramiona, nade mną zwisły
wiotkie gałązki, na skroń mi kładą
dłoń woniejącą, dłoń aksamitną,
i oblewają kwiecia kaskadą...

Czeremchy kwitną...Gdy zakwita nie sposób przejść obojętnie zachwyca białymi groniastymi kwiatami,przyciąga oszałamiającym zapachem..szczególnie intensywnie wieczorem...CZEREMCHA .
Zamieszkuje brzegi lasów, na wsiach, czasami na polach. Dorasta nawet do 10 m a może przetrwać nawet 100lat. Kwitnie prawie co roku a jego kwiaty są często uszkadzane przez wiosenne przymrozki . Owoce są czarne , kuliste, ponoć bardzo słodkie, jadalne...jesienią na pewno spróbuję.
Potocznie nazywana śliwa kocierbka, trzemcha, czeremucha.

Rośnie u mnie tuż zza płotem i przyciąga swoim zapachem....Początek majówki jeszcze słoneczny i ciepły więc ruszam z koszykiem na zbiory...Mam towarzystwo...

krówkę...stróża "zakątka czeremchowego". Nie robiła mi problemów przy zbiorze kwiatków...może była tak odużona ich zapachem...

Czas na relaks i herbatkę ze świeżych kwiatów czeremchy z dodatkiem kwiatów forsycji...i tak powstała moja pierwsza herbata majowa "czersycja". Resztę kwiatów suszę na strychu, będą doskonałym dodatkiem do kompozycji herbacianych...A cóż jest tak wyjątkowego w kwiatach czeremchy oprócz zapachu ?

  • składniki czynne glikozydy cyjanogenne (prynazanne), fitosterole, triterpeny,poliacetyleny,garbniki,flawonoidy (kwercetyna,kemferol), fenolokwasy (kwas chlorogenowy,kwas kawowy)
  • właściwości estrogenne,żółciopędne, moczopędne i uspokajające
  • zawartość nitrylozydów i olejku eterycznego dodaje wzmocnione działanie antyseptyczne i pielęgnacyjne skóry
  • warto zastosować napar z kwiatów czeremchy przy problemach skórnych, łojotoku, stanach zapalnych, doskonale nawilża i odżywia skórę
  • wyciągi wodne pomocne przy cieniach pod oczami...uelastyczniają i wygładzają skórę wokół oczu
  • napary stosowane przy przeziębieniach i zdenerwowaniu , a przy dłuższym stosowaniu wzmacnia naczynia krwionośne
  • pomocny przy odtruwaniu organizmu i zapobiega kamicy moczowej

Legendy- ciekawostki Czeremszynowe

Już w czasach starożytnych była symbolem młodości , czystości, czułości i miłości...patronka kochanków- chroniła ich tajemnice i leczyła rany duchowe.
Według jednej z legend dziewczyna którą zmienił jej kochany pan młody, zmieniła się w czeremchę. Wolał drzewo od niej, a serce dziewczyny stawało się coraz bardziej zimne ze smutku. Od tego czasu gdy rozkwita czeremcha robi się zimo.

Krąży również inna legenda- gdy bogowie zeszli na ziemię, by pomagać ludziom, każdy z nich wybrał sobie drzewo. Jedna z młodych bogiń zimy zakochała się w bogu wczesnego lata i aby być bliżej kochanka wybrała czeremchę. Dlatego kwiaty czeremchy są białe jak śnieg, a ich kwitnienie zbiega się z przymrozkami.

Na wsiach plotka głosiła , że przyciąga złe duchy, rosnąca pod domem powoduje spory, kłopoty i z tych właśnie powodów prawie dwieście lat temu zaczęła być wszędzie niszczona...znikała z parków, z posiadłości dworów, z pod wiejskich chat. Dopiero z biegiem lat miejscowi zielarze i uzdrowiciele przywrócili ją do łask.
Owoce używano przy biegunkach. Kora - pomocna w leczeniu gorączki, reumatyzmu, chorób wenerycznych. Liście - w chorobach płuc. Z kwiatów  robiono balsam do leczenia oczu.


Spotkałam się z tym, że czeremcha jest niszczona gdy rośnie zbyt blisko domostw bądź ogródków działkowych...ponoć"działa jak magnes na szkodniki".
Okazuje się, że jest bardzo przydatna gdyż oczyszcza powietrze wokół siebie i zabija patogeny...jest bezlitosna dla komarów i kleszczy. I tu moje spostrzeżenie...dookoła mojej działki rośnie dziewięć dorodnych czeremch....komary bywają ale nigdy nie było żadnej plagi, przygoda z kleszczem nam się nie zdażyła....czyżby czeremcha nas chroniła.


suszony kwiat czeremchy

Pieszczotliwie nazwana dawniej przez ludzi panna młodą - przywdziewa najpierw białą szatę a potem zmienia się w prawdziwy cud.
Rozkwitła  w moim "cudownym świecie " 30 kwietnia ...było bardzo ciepło...majówka była już bardzo zimna...(widocznie panna młoda była baardzo smutna).


herbatka z kwiatów czeremchy

usłyszane od:

http://www.rozanski.ch

https://pl.wikipedia.org/


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty