Ostropest


Okres Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku jest niezwykły, spotykamy się z bliskimi...radujemy się....jemy smakołyki...jemy...jemy...pijemy ....a nasza wątroba - jest sponiewierana.
Warto pomyśleć aby ją wspomóc...😊
Ja mam taki złoty środek....stosuję go już od paru lat, systematycznie - prawie codziennie.
 Można powiedzieć, że jetem od ostropestu uzależniona: piję go rano - łyżeczkę zmielonych ziaren popijam wodą, dodaję do sałatek...wypieku chleba..
to taki cichy przyjaciel mojej rodziny, przemycam go gdzie tylko można.

 Zdecydowanie poprawiły pracę mojej wątroby, nie wiem co to zgaga a moja skóra jest żadnych wyprysków, czy innych rewolucji.

Ostropest Plamisty- taki brzydki oset... w jego niepozornych ziarenkach kryje się niezwykła moc- SYLIMARYNA.
Ostropest- roślinka
SYLIMARYNA :
  • regeneruje wątrobę
  • oczyszcza organizm z toksyn, szczególnie zalecany przy dłuższym stosowaniu leków, nadużywaniu alkoholu, przy zatruciu toksynami
  • dba o trawienie
  • zapobiega kamicy żółciowej
  • chroni serce
  • wspomagająco przy problemach skórnych

Całe ziarno ostropestu zawiera wiele cennych składników -  to minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe, ale!!!... musi być w 100%...naturalny...ekologiczny!!!
Nasiona ostropestu bez problemu można kupić w każdym sklepie ekologicznym, aptece czy sklepach spożywczych.
Najchętniej kupuję całe ziarenka.....u zaufanego sprzedawcy w moim mieście i mielę je w młynku do kawy - małe porcje - by uniknąć utleniania się cennych składników.
ostropest - ziarna


Ostropest w ziarnach jak najbardziej polecam - kup- zmiel w młynku- i jedz!!! ..dodawaj do musli sałatek...kanapek.....ciasteczek ...chleba...jogurtu..
Przyznam się---- odkryłam olej z ostropestu ( o oleju wkrótce...) smak - smakowity....
Sałata,łyżka mielonych ziaren, olej z ostropestu, ulubione dodatki i - Ty i Twoja wątroba szczęśliwa😊😊
A na koniec trochę ciekawostek...

Charakterystyczną cechą ostropestu jest to, że jego liście są pokryte nierównymi, białymi plamkami...a według legend te plamki powstały z kropli mleka Maryi, które spadały na roślinę podczas karmienia małego Jezusa.
 Nazwa gatunkowa tej rośliny "marianum" - pochodzi od imienia Matki Boskiej.- stosowano go w celu pobudzenia laktacji u kobiet.

Przed wojną dbano o to aby zbiór ostropestu odbywał się po 24 czerwca(św.Jana Chrzciciela)  a koniec 16 sierpień(Matki Boskiej Zielnej), ponieważ zioła zebrane w tym okresie , dopiero po poświęceniu miały swoją moc.

W starożytności - zwany jako mleczny oset - pojawia się w dziełach Teofarsta z Eresos (370 - 287 p.n.e.) greckiego uczonego, uznawanego za ojca botaniki.

Hildegarda z Bingen w swoich pismach wspomina również o działaniu tej niezwykłej rośliny - stał się jedną z ważniejszych  roślin leczniczych.
Już od dawna odkryto , że Dłuższe przyjmowanie sylimaryny przynosi efekty....Warto!!!!Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty