lipca 02, 2018

Herbata - za miedzą - IWAN CZAJNieopodal mojej działki na wsi rozciągają się łany pięknych kwiatów kwitnących na jaskrawo różowy kolor.Nazrywałam trochę do wazonu i skusiło aby przenieść sadzonki do mojego ogrodu.Okazało się że oto poznałam😊 nową roślinkę o pięknej nazwie "Wierzbówka Kiprzyca". Posiada ogromny potencjał i można przygotować z niej samodzielnie zdrową herbatkę zwaną Iwan Czaj. Ten napój z Wierzbówki jest bardzo popularny w Rosji gdzie jest symbolem zdrowia, miłości i płodności.
Następnego dnia wybrałam się na większe zbiory już nie do ozdoby ale na herbatkę. A teraz trochę historii i tajemnicza legenda...


Legenda o pochodzeniu herbaty i jej nazwy.


Dawno, dawno temu żył w małej wsi pod  Petersburgiem pewien młodzieniec  
Iwan. Fascynowały go rośliny i ich zdrowotne właściwości i tę wiedzę pogłębiał by pomagać ludziom. Często  spotykano go chodzącego po lesie w purpurowej koszuli i mówiono "to Iwan,Iwan Czaj ten od herbaty!"Pewnego razu chłopak zniknął, nikt nie wiedział co się z nim stało.Mieszkańcy wsi niepokoili się o młodzieńca, szukali go , nawoływali... A  tymczasem na skraju lasu zaczęły wyrastać kwiaty w kolorze koszuli Iwana.
Mieszkańcy wsi postanowili przygotować napar z tej rośliny i okazało się,że powstał smaczny i orzeźwiający napój.Wkrótce ten napój stał się popularny w całej Rosji.
Bardzo ciekawe są właściwości przypisywane naparowi z Iwan Czaj. 
- wzmacnia odporność organizmu,
- działa łagodząco na układ nerwowy
- hamuje rozrost gruczołu krokowego
- oczyszcza z toksyn 

Wyciągi z ziela wierzbówki i wierzbownicy działają przeciwbakteryjnie (oenothein niszczy Propionibacterium acnes), antyandrogennie, przeciwzapalnie, odtruwająco (wzmaga procesy detoksykacji), pobudzajaco na regenerację tkanki nabłonkowej, rozkurczowo, przeciwalergicznie, wprzeciwwysiękowo, uspokajająco, przeciwbólowo. Hamuje przerost gruczołu krokowego. Zapobiega nowotworom wymiatając wolne rodniki i usuwając nadtlenki oraz zapobiegając ich powstawaniu. Aktywuje limfocyty NK i ADCC (Natural Killer cell cytotoxicity). Hamuje enzym 5-alfa reduktazę i aromatazę (5-AR), przekształcający testosteron w dehydrotestosteron DHT (epilobium to inhibitor 5-AR). Prawdopodbnie też blokuje receptory dla DHT w gruczole krokowym i w skórze, zapobiegając nipożądanemu oddziaływaniu tego hormonu na chory gruczoł krokowy (epilobium zapobiega kumulacji DHT w gruczole krokowym).
źródło http://luskiewnik.strefa.pl/farmokologia/epilobium.html

Jak sporządzić  tę wyjątkową herbatkę.

-najpierw trzeba zlokalizować miejsce gdzie rośnie i nazrywać ogromny bukiet(tak radzę bo z mego bukieciku powstało niewiele herbatki)
- oderwać liście od łodygi, oddzielić kwiaty i osobno je wysuszyć w zacienionym miejscu
- liście rozłożyć na papierze aby dać szansę owadom na ucieczkę a przy okazji lekko przywiędły
-liście zrolować w dłoni na kształt cygara lub zmielić w maszynce do mielenia mięsa przez sitko o dużych oczkach(ja zmieliłam maszynką)
-przekładamy do słoika szklanego i przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, zaczyna się teraz proces fermentacji ok 12h
-po ty czasie liście zmienią kolor na lekko brązowy(w czasie fermentacji zawarte w roślinie substancje przekształcają się w łatwo przyswajalne)
-przekładamy na blachę do pieczenia z piekarnika wysłaną papierem do pieczenia i suszymy w temperaturze nie przekraczającej 100 st. przez 2 godz.(ja ustawiałam na 60 st.), piekarnik powinien być lekko uchylony
A tymczasem po domu unosi się niesamowity zapach.
-wyjmujemy z piekarnika wsypujemy do ślicznego pojemnika na herbatę i dodajemy wysuszone kwiaty.
Herbatkę zalać gorącą woda 1 łyżeczka na szklanę wody, parzyć pod przykryciem 10-15 min.
Wspaniale smakuje z miodem i cytryną.
Na pewno wkrótce wybiorę się ponownie na zbiory tym razem większe bo naprawdę warto.

Dodam jeszcze, że Iwan Czaj nie zawiera kofeiny, kwasu szczawiowego i moczowego- głównych sprawców chorób metabolicznych.Od niego się nie uzależnia, jak od zwykłej herbaty lub kawy.

2 komentarze:

  1. U nas na wsi wsie pili takie napitki, samo zdrowie

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję...ja od niedawna poznałam ten "napitek"...bardzo mi smakuje i polecam.

    Pozdrawiam cieplutko Anna

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CUDEM JEST ŚWIAT , Blogger